Otto spørger gerne om hjælp: Jeg er god nok som jeg er
Allerede som barn vidste Otto, at han ville arbejde med hænderne. I dag er han godt på vej til at blive tømrer.
Af Lærke Maria Nielsen
Det har altid ligget lidt i kortene. Otto skulle være tømrer. Han var blot to år gammel, da han forældre købte en grund og byggede deres eget træhus. Siden da har han, som han selv siger, levet omgivet af byggerod – og han elsket det: ”Jeg har altid kunnet lide at være med til at bygge noget,” fortæller Otto.
Da læsningen blev en kamp
Barndommens oplevelser med at se huset tage form og hjælpe til, hvor han kunne, satte sig dybt, og var med til at forme ønsket om at gøre byggeriet til en levevej. Men ikke alt var let for Otto. I 3. klasse begyndte Otto at mærke, at noget var galt: ”Det var bare virkelig svært at læse, og jeg havde svært ved at følge med,” husker han. To år senere kom forklaringen: ordblindhed.
”Det var en lettelse at finde ud af, hvad det handlede om – at det ikke bare var, fordi jeg var doven. Det tror jeg nemlig, at mine lærere tænkte.”

Hjælpemidler og egne strategier
I dag bruger Otto flere hjælpemidler i hverdagen. ”Jeg indtaler ofte beskeder på telefonen, når jeg skal sende en SMS,” fortæller han.
Når han støder på svære tekster, som en manual, bruger han sommetider Google Lens – ellers spørger han en, der kan hjælpe. Han hviler nemlig i, at han er ordblind og sommetider har brug for lidt ekstra støtte her: ”Jeg kan jo de nemme ord, men ellers læser jeg ikke med øjnene,” siger han ærligt. ”Men jeg er blevet god til at sige: Det er sådan, jeg er.”
I dag er Otto i gang med at gøre drømmen til virkelighed: at blive tømrer. For ham handler det om at bruge sine styrker og acceptere sine udfordringer. ”Jeg har altid vidst, at jeg ville bygge noget – og det er det, jeg gør nu.”
Et godt råd til andre ordblinde
Otto har et helt konkret råd til andre børn, som finder ud af, at de har ordblindhed, som han synes er vigtigt at huske: ”Det kan godt være, at du synes det er svært at have ordblindhed og at gå i skole. Men husk, at dem der scorer 12 også har deres at bokse med.”
Favrskov Bibliotekerne vil gerne sige tak til Otto, Den Jyske Håndværkerskole og deres læsevejleder, for at hjælpe med at få fortalt de gode historier om at leve med ordblindhed.
Artiklen er skrevet i forbindelse med Den Internationale Ordblindeuge. Vil du gerne finde inspiration til læselyst, kan du gøre det på Bibliotekernes Sprog og Læsespor.