
- Date
- Tid
- 00:00 - 00:00
- Bibliotek
- Hinnerup Bibliotek
- Adresse
-
Skovvej 18
8382 Hinnerup
Danmark
Retrospektiv udstilling med Birthe Reinau – Maleri og Grafik
Birthe Reinaus kunstneriske praksis bevæger sig primært inden for maleri og grafik – ofte i store formater. I grafikken arbejder hun med et bredt udvalg af teknikker: ætsning, koldnålsradering, linoleumstryk, træsnit, fotopolymergravure, fotoemulsion, cyanotypi og flere eksperimenterende metoder.
Motiverne kredser ofte om menneskefiguren, og tegning og fotografi danner ofte udgangspunkt for værkerne. Rejser og mødet med andre kulturer spiller en central rolle som inspirationskilde. Birthe Reinau har gennem årene skitseret og fotograferet ivrigt på sine rejser, hvilket afspejles tydeligt i hendes billedverden.
Senest har hun i 2024 og 2025 besøgt Cuba, hvor hun deltog i en international grafisk biennale med deltagere fra bl.a. Costa Rica, Argentina og Canada – og afholdt sin egen soloudstilling. Mange af de nye værker, der vises i Uhresalen, er inspireret af denne rejse.
Udstillingen byder på en bred vifte af værker – fra små formater til store lærreder – og giver indblik i både den kunstneriske udvikling og de nyeste impulser i Birthe Reinaus praksis.
Der er fernisering fredag d. 31. oktober kl. 16–18 - hvor alle er meget velkomne.
Udstillingen kan opleves frem til og med d. 13. december i bibliotekets bemandede åbningstid. Se åbningstider: Hinnerup Bibliotek | Favrskov Bibliotekerne
OBS: Uhresalen bruges også til kulturarrangementer, møder mv., og kan derfor være optaget. Vil man være helt sikker på at kunne få adgang til udstillingen, er det en god ide at kontakte Hinnerup Bibliotek på tlf. 8964 1455 forud for besøget, eller tage et kig i kalenderen og se om salen er booket: Dagsoversigt (webbook.dk)