Kærlig Kampdag

Kalder alle kvinder - kom til en (selv)kærlig kampdag i Hadsten
Date
Tid
12:00 - 17:00
Pris
Forsalg inkl. frokost og bobler: 350 DKK
Bibliotek
Hadsten Bibliotek
Adresse

Evald Tangs Alle 45
8370 Hadsten
Danmark

Kalder alle kvinder. Kom til en (selv)kærlig kampdag i Hadsten, hvor vi tilbringer dagen sammen og gør noget godt for os selv og hinanden. Tag din søster, veninde, partner eller dig selv i hånden og lad os sammen hylde kvinden anno 2025. Sammen skal vi grine og græde og berøre dét der betyder noget.

Dagen begynder blidt med blød bevægelse og lækker lyd, efterfulgt af kreative aktiviteter med kvindekroppen i fokus. 

Skafferiet byder på en velsmagende frokost, samtidig med at biblioteket sørger for næring til hjernen med sjove og indsigtsfulde indslag undervejs. 

Herefter løfter vi stemmerne i kor og synger både nye og gamle kampsange. Dagen rundes af med en stemningsfuld koncert med Charlotte Skadhauge om levet liv, tanker og følelser samt en kærlig opfordring til at dele det hele med hinanden. 

Program:

kl. 12.00 Velkomst og blød opstart med lyd, krop og sind
kl. 12.30 Croquis-tegning under kyndig vejledning med bobler
kl. 13.00 Frokost fra Skafferiet med litterære indspark
kl. 14.00 Fællessang i kvindekampens tegn
kl. 14.45 Kaffe og kage
kl. 15.30 Koncert med Charlotte Skadhauge
kl. 16.30 Afslutning på dagen   

Koncert med Charlotte Skadhauge

Et spadestik dybere kunne have været titlen på Charlotte Skadhauges meget personlige debutalbum 'Ræk ud' fra 2024. Her deler hun generøst sine tanker og oplevelser fra et liv, der ikke altid har været helt let. Nu kan musikken opleves live på Kvindernes kærlige kampdag i Hadsten d. 8. marts.

Charlotte Skadhauge er et levende bevis på, at det aldrig er for sent at forfølge sine drømme, også selvom man nærmer sig de 60.  Ræk ud er nemlig hendes første udgivelse, og man mærker tydeligt, at hun har noget på hjerte. Hendes sange bærer præg af et levet liv – ærligt, usentimentalt og nærværende.

Til denne intimkoncert inviterer Charlotte publikum ind i sit musikalske univers, hvor hun med varme og indsigt sætter ord og toner på livets op- og nedture. Sangene kredser om modet til at række ud samt en kærlig opfordring til, at vi skal huske at dele både sorger og glæder med hinanden.

 ”Jeg har mest skrevet sangene til mig selv. Men jeg håber, at budskaberne i dem også kan inspirere andre.”

Glæd dig til en eftermiddag fyldt med nærvær, eftertænksomhed og livsbekræftende musik.