Retriever (tidl. Infomedia)
Få adgang til et hav af danske historiske nyhedsartikler. Infomedia og Retriever er fusioneret. Infomedias mediearkiv er derfor flyttet til Retriever.
Retriever giver adgang til at søge ned i mere end 40 millioner danske artikler på tværs af redaktionelle medier helt tilbage til 1980'erne, og opdateres løbende med de nyeste artikler. Mediearkivet er et vigtigt værktøj til research via medierne.
Retriever indgår aftalerne med medierne om, hvorvidt den fulde tekst er tilgængelig i mediearkivet. I de tilfælde, hvor Retriever ikke må vise den fulde tekst, vises et kort uddrag af artiklen.
Her finder du hjælp til Retrievers søgesprog.
Læs mere om Retriever: www.retriever.dk
Vilkår
Du har kun adgang til at søge i Retriever på biblioteket.
Bemærk at der ikke er fuldtekstadgang til alle artikler, uddrag og betalingsmure kan forekomme. Du kan søge og bestille udvalgte artikler fra Retriever i www.bibliotek.dk.
Artiklerne kan findes tilbage til ca. 1990 – for enkeltes vedkommende tilbage til 1985.
Sådan bruger du Retriever:
- Du skal befinde dig på Favrskov Bibliotekerne for at få fuld adgang.
- Klik på knappen 'Se online'.
- Klik på 'Mediearkiv'.
Bemærk at du som default søger i de seneste 30 dage. Dette kan ændres i drop-down-menuen.
Adgang
Kun adgang på biblioteket