På cykel i litteraturen
Der er noget ved lyden af en cykel, der skærer gennem morgensolen. Sommeren har sit eget tempo, sin egen puls – og for mange af os følger den kadencen fra Tour de France. Men cykling er mere end sport. Det er også frihed, erindring og måske endda en slags poesi. Her følger tre fagbøger om udeliv og cykling.
Af Eva Dixen, Hadsten og Ulstrup Bibliotek
Le Tour
Fagbog Rolf Sørensen og Dennis Ritter åbner døren til cykelsportens indre kamre. Her finder vi de store slag i Alperne og Pyrenæerne, men også de små øjeblikke: grin i kommentatorboksen, venskab og det underlige ved at se landskaberne fare forbi, mens tiden står stille. Det er nørderi og nærvær i samme åndedrag. De to herrer er ikke bare stemmer i fjernsynet – de er sommerens medfortællere. Så hvis du har savnet Rolf i dækningen af årets tour, kan du finde ham her.
Rolf og Ritter – Historier fra 20 år med Tour de France
Turen går til…
Fagbog Har du fået blod på tanden af forårets Grand Tours eller sommerens store cykelevents – måske skal du om lidt stå i vejsiden og vente på feltet i Post Danmark Rundt - så grib denne bog. Den er opbygget som enhver anden bog i serien. Du får overblik over landskaberne og mulighederne for landevejscykling. Samtidig fortæller bogen om ruterne (eller etaperne), og om områdernes historie og de professionelle cykelslag, der er udkæmpet på landevejene her. Der er kort i bogen.
Landevejscykling i Sydeuropa. Af Thomas Alstrup
Og så på en hverdag…
Fagbog Hvad siger du til lidt mere eventyr i dit liv? I denne bog beskrives en hel række friluftsoplevelser og eventyr, som kan gennemføres på hverdage og året rundt. Det er eventyr med høj oplevelsesværdi og lave krav til fysiske præstationer og udstyr – her kan alle være med. Hverdagseventyr er, som ordet antyder, et eventyr, man kan opleve på en hverdag – fra fyraften den ene dag til næste morgen på jobbet. Faktisk har de fleste – hvis de kan gøre sig fri af daglige gøremål, vasketøj og tv-serier – omkring 16 timers eventyrtid til rådighed, og man kan nå forbavsende meget på den tid. Bogen rummer et væld af ideer til den slags eventyr, lige til at kaste sig ud i.
Hverdagseventyr : Friluftsliv og eventyr året rundt. Af Mette Arleth