Litteratur

Tema: Finske krimier

Mens vi vælter os i svenske og norske krimier på biblioteket, er de finske lidt sværere at finde. Men de er der, og de er værd at læse!

Af Mie Henriksen, Hammel Bibliotek

En klassisk politiroman 

Krimi Foreløbig er der kommet tre bind i serien om Mija Wadö, der er kriminalassistent hos politiet i Österbotten på Finlands vestkyst. Hun bliver tilkaldt, da en mishandlet pige bliver fundet frosset halvt ihjel i Stenparken. Da pigen bliver indlagt på hospitalet, finder man tegn på, at hun har været indespærret i lang tid - men hun vil ikke snakke med politiet og bliver ved med at gentage "I skal finde hende!" Samtidig bliver diabetesforskeren David Heselius fundet dræbt i sit hus. Mija forsøger at opklare det hele, mens hun også bakser med problemer med kolleger og privatliv. Det er en velskrevet krimi i den nordiske tradition, og der er meget potentiale for udvikling for både Mija og karaktererne omkring hende.

Pigen i Stenparken. Af Nilla Kjellsdotter

Nordisk samarbejde

Krimi Denne serie foregår for størstedelens vedkommende på Island, men en finsk politimand i praktik på de kanter spiller en vigtig rolle – og forfatteren er finsk. Islandske Hildur Rúnarsdóttir leder en afdeling for forsvundne børn. Hun bor ved Vestfjorden, hvor der er mørkt og ensomt. Hun har ingen forældre, og hendes to søstre forsvandt i en snestorm, da de var små. Hildur får en ny praktikant fra Finland, Jakob Johanson, som hun hurtigt synes godt om. Efter en lavine bliver en mand fundet begravet under sneen med halsen skåret over. Da Hildur og Jakob efterforsker mordet, finder de snart ud af at sagen trækker tråde tilbage til en gammel sag. 

Velskrevet krimi, der tager sig god tid med handlingsforløbet, så den islandske natur og kultur kan få plads. Partnerskabet mellem Hildur og Jakob bliver løbende foldet ud gennem alle tre bind. 
Hildur. Af Satu Rämö

Grotesk humor

Krimi Hvis du er træt af traditionelle krimier, kan denne serie anbefales – historien om aktuaren Henrik Koskinen ligner ikke noget andet, jeg har læst! Henri tænker måske lidt firkantet og går meget op i, at alt kan beregnes. Han bliver fyret fra sit job, fordi han ikke vil indgå i den nye team-baserede måde, der arbejdes på. Samtidig dør hans bror, og Henri arver et legeland. Det viser sig, at Henris bror skyldte penge til nogle rigtig slemme typer, og Henri finder på at skrabe pengene ind ved at udbyde kviklån til legelandets kunder. Og så er der også lige problemet med den gangster, som Henri kommer til at smadre med øret fra en kæmpe plastikkanin. Det er på mange måder en absurd fortælling - men på den helt rigtige måde. 
Kaninfaktoren. Af Antti Tuomainen